Kontakta oss

Post- & Besöksadress

ABB-gymnasiet
Robotvägen 4, 721 36 Västerås

E-post: info@abbgymnasiet.se

Organisationsnummer: 556608-1740

Fakturaadress

Industritekniska Gymnasiet Bergslagen AB
ABB-gymnasiet
Fack 710, FE736
751 75 Uppsala

Rutiner för klagomålshantering

Enligt 4 kap. 8 § skollagen ska det finnas skriftliga rutiner för att ta emot och utreda klagomål mot utbildningen vid skolan.

Personal

Anders Burman
Lärare

Matematik, fysik

anders.burman@abbgymnasiet.se010-498 43 39
Anna Hallberg
Lärare

Matematik, teknik

anna.hallberg@abbgymnasiet.se010-498 43 37
Cajsa Myrberg

Svenska, religion, historia, kommunikation

cajsa.myrberg@abbgymnasiet.se
Christer Norström
Skolledning

VD

christer.norstrom@abbgymnasiet.se010-498 43 06
Daniel Åkerlund
Lärare

Produktionsutrustning, elektronik och mikrodatorteknik

daniel.akerlund@abbgymnasiet.se010-498 43 21
Emmy Henriksson
Lärare

Resurs

emmy.henriksson@abbgymnasiet.se
Hans Jakobsson
Skolledning

Rektor

hans.jakobsson@abbgymnasiet.se010-498 43 08
Helena Damsgaard Falck
Lärare

Fysik, matematik, kemi, biologi

helena.damsgaardfalck@abbgymnasiet.se010-4984329
Helena Frimmel (tjänstledig ht-21)
Lärare

Engelska, tyska

helena.frimmel@abbgymnasiet.se
Inga Näslund
Skolledning

Biträdande rektor/Utvecklingsansvarig

inga.naslund@abbgymnasiet.se010-498 43 32
Isabel Erling Framdahl
Lärare

Matematik

isabel.erling@abbgymnasiet.se010-498 43 19
Jalil Khaja
Övrig personal

Vaktmästare

jalil.khaja@abbgymnasiet.se010-498 43 11
Janice Landin (tjänstledig ht-21)
Lärare

Kemi, matematik

janice.landin@abbgymnasiet.se010-498 43 20
Jeton Mustini
Lärare

Programmering samt spetskurser

jeton.mustini@abbgymnasiet.se
Joakim Flink
Lärare

Programmering samt spetskurser

joakim.flink@abbgymnasiet.se010-498 43 07
Johan Öster
Lärare

Samhällskunskap, religion, historia

johan.oster@abbgymnasiet.se
Jonas Carass
Lärare

UF, resurs matematik & fysik

jonas.carass@abbgymnasiet.se
Jonas Skymgård
Lärare

Idrott och hälsa

jonas.skymgard@abbgymnasiet.se010-498 43 24
Jonas Westerholm

Samhällskunskap, historia

jonas.westerholm@abbgymnasiet.se010-498 43 13
Josefin Brodd
Lärare
Lärare

Biologi, kemi

josefin.brodd@abbgymnasiet.se010-498 43 16
Judith Beck Johansson
Lärare

Svenska, svenska som andraspråk, tyska

judith.beckjohansson@abbgymnasiet.se
Katja Holmisto
Lärare

Engelska, presentationsteknik, UF

katja.holmisto@abbgymnasiet.se010-4984303
Lena Karlsson
Lärare

Svenska, bibliotek

lena.karlsson@abbgymnasiet.se010-498 43 15
Maria Nilsson
Elevhälsa

Mental hälsa

maria.nilsson@abbgymnasiet.se073-9902535
Maria Nordin
Elevhälsa

Skolsköterska

maria.nordin@abbgymnasiet.se070-96 23 140
Maria Stroka
Lärare

Svenska

maria.stroka@abbgymnasiet.se
Marie Samuelson

Produktionskunskap, praktik, UF

marie.samuelson@abbgymnasiet.se010-498 43 02
Mariella Smeds
Lärare

Spanska, engelska

mariella.smeds@abbgymnasiet.se010-498 43 26
Marlene Filmberg
Övrig personal

Administration/Marknad

marlene.filmberg@abbgymnasiet.se010-498 43 35
Mia Ehrengren
Elevhälsa

Skolpräst, Tomaskyrkan

mia.ehrengren@svenskakyrkan.se021-40 38 05
Miri Ferguson (tjänstledig läsår 21/22)
Lärare

Engelska

miri.ferguson@abbgymnasiet.se010-498 43 36
Nicklas Lindell
Övrig personal

IT

nicklas.lindell@abbgymnasiet.se
Petra Nygård
Elevhälsa

Specialpedagog

petra.nygard@abbgymnasiet.se
Pär Henriksson
Lärare

Teknik, matematik

par.henriksson@abbgymnasiet.se010-498 43 17
Rebecca Can
Lärare

Engelska

rebecca.can@abbgymnasiet.se
Stella Moberg-Paganelli
Lärare

Franska, engelska, utlandspraktik

stella.MobergPaganelli@abbgymnasiet.se010-498 43 12
Stina Jansson
Lärare

Fysik, matematik, teknik, skyddsombud

stina.jansson@abbgymnasiet.se010-498 43 04
Sven Krispinsson

Produktionsutrustning

sven.krispinsson@abbgymnasiet.se
Åsa Larsson
SYV
SYV

Studie- och yrkesvägledare

asa.larsson@abbgymnasiet.se070-770 22 05

Följ oss på sociala medier

Stäng